Ogród wizytówką naszego domu

Ogród wizytówką naszego domu

Każdy, kto myśli o wybudowaniu swojego domu, chce jednocześnie zapewnić sobie komfort kontaktu z naturą i mieć przyjemne miejsce, w którym w gorące dni można spędzić czas. Ponieważ założenie ogrodu jest procesem długotrwałym – efekty naszej pracy zobaczymy tak naprawdę po kilku latach, kiedy roślinność będzie w pełni ukształtowana – przed przystąpieniem do pracy należy się poważnie zastanowić, co chcemy osiągnąć. Bardzo ważna jest wielkość terenu wokół domu, co ma najważniejszy wpływ na charakter planowanego ogrodu. Jeżeli teren jest niewielki, musimy określić nasze priorytety w doborze roślin. Brytyjczycy, dla których nawet najmniejsze podwórko stanowi przedłużenie domu, są mistrzami w zakładaniu ogródków. Każdy z nich ma część przeznaczoną pod kwiaty, pnącza, krzewy i wydzieloną część wypoczynkową, do której przechodzi się niemal prosto z salonu. Nawet murek okalający przestrzeń może być wykorzystany na założenie tzw. ogrodów pionowych. Wracając do planowania ogrodu wokół domu – jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego areału ziemi, możemy podzielić teren na kilka sektorów, z których każdy będzie miał inny charakter, inną roślinność. Ogrody Olsztyn są bardzo wdzięcznym tematem do planowania. Na dużych terenach praktykowane jest połączenie ogrodu uporządkowanego, wytyczonego alejkami, z tematycznymi roślinami, który przechodzi w teren trawiasty – mamy własną łąkę do wypoczynku rekreacyjnego, a łąka zamienia się stopniowo w ogród dziki, który wygląda, jakby żył swoim życiem, bez ingerencji człowieka. Aby właściwie dobrać roślinność, musimy sprawdzić, która część naszego ogrodu jest mniej lub bardziej nasłoneczniona, jaki jest charakter podłoża – ziemia, piasek, glina, kamienie, teren podmokły. Od tego zależy rozwój naszych roślin. Naturalne ukształtowanie terenu również możemy wykorzystać do rozplanowania ogrodu. Jeżeli jest pofałdowany, z niewielkim wzniesieniem, można je wykorzystać pod ogródek skalny, który z pewnością będzie stanowił piękną ozdobę.

Często obserwuje się gęste obsadzenie terenu wokół domu iglakami – jest to dobry pomysł na stworzenie zielonej przegrody pomiędzy sąsiadami, ale nienajlepszy dla mającego powstać ogrodu. Rosnące szybko tuje, świerki, jodły, skutecznie zacieniają po kilka metrów powierzchni z każdej strony, co zdecydowanie ogranicza  powierzchnię sadzenia wielu roślin.

Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą od urządzania ogrodów, który nam podpowie, gdzie i w którym miejscu jakie posadzić rośliny, gdzie założyć skalniak, a gdzie wkomponować w teren oczko wodne.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]